Rozhovor dvou CEOs o vzájemné spolupráci AK Vařečka, Šulc, Kabrhel a marketingové agentury Unifer.
Mariana Vařečku znám už dlouho, víc než 8 let. V akci jsem ho viděl i při prodeji firmy… dvakrát! Vždycky jsem obdivoval, jaký má přehled, ale i trpělivost při vysvětlování právních možností i úskalí manažerům, kteří potřebovali mít všechno rychle a hlavně bez komplikací hotové. Proto mě moc těší, že si nás po letech vybral jako parťáky ve chvíli, kdy založil novou advokátní kancelář. Kus práce už máme hotový a rád bych si s ním o tom teď popovídal. Kamil Pavlíček, CEO UNIFER
Kamil: Jak hodnotíš spolupráci s Uniferem na tvorbě vizuální identity advokátní kanceláře?
Marian: Součástí naší koncepce založení advokátní kanceláře samozřejmě byla i příprava webových stránek a vizuální identity. To, že jsme oslovili Unifer, nebyla náhoda. Známe jeho práci a víme, že tyto věci umí. Unifer nám v první fázi pomohl zformulovat naše představy a vzájemně se na nich shodnout. V tomto ohledu si cením schopnosti Uniferu nabídnout zákazníkovi více kreativních řešení a současně je po vzájemné a někdy i složité diskusi postupně zužovat až do finální podoby.
Velmi příjemně mě překvapila hlavně tvorba loga kanceláře a celkové úpravy webu. Tady se návrhy ujaly téměř v prvních verzích. Dostáváme velmi kladné ohlasy od klientů, což samo o sobě svědčí o tom, že Unifer odvedl výbornou práci.
Kamil: Proč jste vlastně založili společnou advokátní kancelář, když jste předtím úspěšně vykonávali advokacii každý samostatně?
Marian: Protože v tom vidíme zkvalitnění a zpřehlednění našich služeb. Velmi úzce jsme spolupracovali již jako samostatní advokáti, měli jsme společnou klientelu a dělili jsme si její právní agendu. Z tohoto pohledu by se nemuselo nic měnit. Nicméně v takovém modelu vznikají drobné formální nejasnosti. Například kdo zastupuje klienta ve věci, na které jsme pracovali společně, případně kdo odpovídá za odvedenou práci.
Založením advokátní kanceláře tato nejasnost odpadá. Služby klientovi poskytuje kancelář a ta má za cíl být klientovi spolehlivým a důvěryhodným partnerem. To však při zachování našeho osobního kontaktu s klientem. Rozdělení práce podle odborného zaměření aplikujeme i nadále. Složitější případy konzultujeme a vzájemně si oponujeme. Výsledné řešení pak musí být to nejlepší, které vzejde z naší diskuse.
Kamil: Máte nějaké oblasti, na které se chcete zaměřovat? Jaká je Tvoje vize?
Marian: Určitě máme oblasti, kde chceme využít naši specializaci. Tím je zejména nemovitostní trh, development a firemní akvizice. S tím samozřejmě souvisí otázka financování. Takže nabízíme služby spojené se získáváním investičního kapitálu. Tím se profiluje naše klientela z řad středních a velkých firem, kterým umíme zabezpečit také celkovou korporátní agendu.
To ale neznamená, že se vyhýbáme službám pro malé firmy, podnikatele či fyzické osoby. Naopak v těchto zdánlivě menších záležitostech je velký prostor pro zúročení zkušeností nasbíraných při větších případech. Naším cílem je do budoucna poskytovat služby všem, kteří o ně budou stát. Bez rozdílu velikosti a finančních možností. Směřujeme tedy k rozšiřování právního týmu, abychom měli co nejširší profesní působnost.
Kamil: Když jsi zmínil nemovitostní trh, jak se díváš na investice do nemovitostí a obecně na investice v současné době?
Marian: Asi není pochyb o tom, že investiční trh se rozkolísal a je plný nejistoty. Nemovitosti představují konzervativní investici a dobře odolávají všem výkyvům trhu. U našich klientů je patrné, že se investic do nemovitostí drží. Zvyšuje se však jejich ostražitost a věnují větší pozornosti výsledkům právních, technických a ekonomických auditů, které se k nemovitostním transakcím připravují. A také více smlouvají o ceně. My nemovitostem věříme a určitě chceme, aby vše kolem nich bylo hlavním tématem naší práce.
Kamil: Na vašem LinkedInu jsem viděl článek o připravovaných změnách stavebního práva. Přinese nový stavební zákon zrychlení stavebního řízení?
Marian: Kolega Kabrhel ve zmiňovaném článku popsal jednu ze zásadních připravovaných změn v koncepci fungování stavebních úřadů. Navrhovaných změn je ale mnohem více a určitě se jim ještě budeme publikačně věnovat. Sami jsme zvědaví, zda, kdy a v jaké konečné podobě bude zákon přijat.
Pokud se ptáš na můj názor, tak navrhovanou koncepci lze považovat za krok správným směrem a může to vést ke zrychlení stavebního řízení. Nicméně to, zda bude legislativní záměr naplněn, ukáže až samotná praxe. Na svém webu budeme pravidelně publikovat novinky o vývoji nejen stavebního práva. Zařadíme i zprávy z rozhodovací praxe soudů a další zajímavosti z naší praxe.
Kamil: Děkuji za rozhovor i za skvělou spolupráci a držím palce, ať se Tobě i vašim klientům daří.